Skip to content

4 Adelphia RoadCape May, NJ 08204

Built 1950

Last Sale Price
$67,500
Last Sale Date
Apr 25, 1994

Property Information

Block537
Lot33
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class16
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,764
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$205,000
65%
Improvement Value:$112,200
35%
Total Assessment$317,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,433+1.5%
2024$6,341+6.3%
2023$5,963+1.6%
2022$5,868+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$67,500

To:

Sq Ft1,764DeedBook 2462, Page 140

Property Built

Built

Year Built: 1950