Skip to content

406 Holmes AvenueCape May, NJ 08204

Built 1951

Last Sale Price
$12,422
Last Sale Date
Mar 3, 2003

Property Information

Block652
Lot10
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.08

Building Details

Building Class14
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage620
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$118,600
81%
Improvement Value:$27,700
19%
Total Assessment$146,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,967+1.5%
2024$2,925+6.3%
2023$2,750+1.6%
2022$2,707+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$12,422

To:

Sq Ft620DeedBook 3015, Page 874

Property Built

Built

Year Built: 1951