Skip to content

5 Cliffside RoadCape May, NJ 08204

Built 1950

Last Sale Price
$299,000
Last Sale Date
Jul 30, 2004

Property Information

Block539
Lot23
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class16
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,160
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$164,000
75%
Improvement Value:$54,300
25%
Total Assessment$218,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,427+1.4%
2024$4,364+6.3%
2023$4,104+1.6%
2022$4,039+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$299,000

To:

Sq Ft1,160DeedBook 3098, Page 344

Property Sale

SaleMulti
$66,000
DeedBook 1967, Page 5

Property Sale

SaleMulti
$24,000
DeedBook 1404, Page 111

Property Built

Built

Year Built: 1950