Skip to content

1 Cliffside RoadCape May, NJ 08204

Built 2004

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 28, 2025

Property Information

Block539
Lot60
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage3,448
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$489,500
62%
Improvement Value:$298,500
38%
Total Assessment$788,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,981+1.5%
2024$15,752+6.3%
2023$14,814+1.6%
2022$14,578+2.5%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 2955, Page 552

Property Sale

Sale
$106,900
DeedBook 2651, Page 319