Skip to content

6 Beverly RoadCape May, NJ 08204

Built 1952

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Dec 12, 2019

Property Information

Block539
Lot39
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,000
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$170,000
53%
Improvement Value:$150,200
47%
Total Assessment$320,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,494+32.9%
2024$4,888+6.3%
2023$4,597+1.6%
2022$4,523+7.4%
Property History

Property Sale

Sale
$505,000

To:

Sq Ft1,000DeedBook 3893, Page 27

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft846DeedBook 3764, Page 685Recorded12/2/2017

Property Sale

SaleMulti
$84,000
DeedBook 2437, Page 341

Property Built

Built

Year Built: 1952