Skip to content

107 Town Bank RoadCape May, NJ 08204

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 19, 1994

Property Information

Block546
Lot16
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F-2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,953
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$154,000
61%
Improvement Value:$97,800
39%
Total Assessment$251,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,107+1.5%
2024$5,033+6.3%
2023$4,734+1.6%
2022$4,658+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$27,000
DeedBook 1427, Page 740

Property Built

Built

Year Built: 1940