Skip to content

4 Cliffside RoadCape May, NJ 08204

Built 1965

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jun 11, 2018

Property Information

Block546
Lot33
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage640
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
81%
Improvement Value:$48,000
19%
Total Assessment$258,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,232+1.4%
2024$5,157+6.3%
2023$4,850+1.6%
2022$4,773+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft640DeedBook 3804, Page 49

Property Sale

SaleMulti
$92,000
DeedBook 2637, Page 65

Property Built

Built

Year Built: 1965