Skip to content

113 Town Bank RoadCape May, NJ 08204

Built 1960

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Nov 20, 2020

Property Information

Block546
Lot25
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class16
Description1S-F-A-1UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,462
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$156,000
62%
Improvement Value:$96,300
38%
Total Assessment$252,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,117+1.5%
2024$5,043+6.3%
2023$4,743+3.3%
2022$4,592+2.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$485,000

To:

Sq Ft1,462DeedBook 3949, Page 182

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,462DeedBook 3663, Page 985Recorded2/12/2016

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook 2714, Page 806

Property Sale

SaleMulti
$27,000
DeedBook 1648, Page 1130

Property Built

Built

Year Built: 1960