Skip to content

127 Town Bank RoadCape May, NJ 08204

Built 2005

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Apr 28, 2023

Property Information

Block547
Lot64
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,894
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,000
28%
Improvement Value:$342,300
72%
Total Assessment$472,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,578+1.4%
2024$9,441+6.3%
2023$8,879+1.6%
2022$8,738+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$900,000

To:

Sq Ft2,894DeedBook 4112, Page 124

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

Sq Ft2,894DeedBook 3673, Page 511Recorded4/28/2016

Property Sale

Sale
$522,500
DeedBook 3217, Page 750

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$156,000
DeedBook 3125, Page 147