Skip to content

207 Town Bank RoadCape May, NJ 08204

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 10, 2025

Property Information

Block548
Lot15
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-1UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,064
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,000
53%
Improvement Value:$106,500
47%
Total Assessment$226,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,593+1.4%
2024$4,528+6.3%
2023$4,258+1.6%
2022$4,190+2.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$279,000

From:

To:

Sq Ft1,064DeedBook 3770, Page 812Recorded1/4/2018

Property Sale

SaleMulti
$93,000

To:

DeedBook 2395, Page 314

Property Sale

SaleMulti
$96,700

To:

DeedBook 1839, Page 301

Property Sale

Sale
$25,000

To:

Property Built

Built

Year Built: 1988