Skip to content

108 Cliffside RoadCape May, NJ 08204

Built 2005

Owner
---
Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Oct 15, 2025

Property Information

Block548
Lot36
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,896
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$105,000
40%
Improvement Value:$156,400
60%
Total Assessment$261,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,301+1.4%
2024$5,225+6.3%
2023$4,914+1.6%
2022$4,836+2.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$170,000
Sq Ft1,896DeedBook 4266, Page 896Recorded2/17/2026

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

SaleMulti
$71,000
DeedBook 2808, Page 825

Property Sale

SaleMulti
$42,000
DeedBook 1592, Page 181