Skip to content

26 Delford RoadCape May, NJ 08204

Built 1987

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Feb 29, 1992

Property Information

Block554
Lot10
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,068
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,000
57%
Improvement Value:$90,100
43%
Total Assessment$210,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,261+1.5%
2024$4,200+6.3%
2023$3,950+1.6%
2022$3,887+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000

To:

Sq Ft1,068DeedBook 2228, Page 187

Property Sale

SaleMulti
$79,500
DeedBook 1735, Page 549

Property Built

Built

Year Built: 1987