Skip to content

1700 Washington BlvdCape May, NJ 08204

Built 1963

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Jun 15, 1998

Property Information

Block586
Lot1
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.03

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,578
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$234,600
56%
Improvement Value:$186,300
44%
Total Assessment$420,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,536+1.5%
2024$8,414+6.3%
2023$7,913+1.6%
2022$7,787+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft2,578DeedBook 2761, Page 246

Property Sale

Sale
$69,500
DeedBook 1680, Page 973

Property Built

Built

Year Built: 1963