Skip to content

1401 Rose Hill ParkwayCape May, NJ 08204

Built 1966

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Sep 28, 2001

Property Information

Block660
Lot11
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.04

Building Details

Building Class43
Description1S-F-R-2AG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,379
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$123,000
51%
Improvement Value:$116,100
49%
Total Assessment$239,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,849+1.5%
2024$4,780+6.3%
2023$4,495+1.6%
2022$4,423+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft2,379DeedBook 2933, Page 395

Property Sale

Sale
$112,500
DeedBook 2667, Page 8

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 1429, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 1966