Skip to content

1304 Washington BlvdCape May, NJ 08204

Built 1958

Last Sale Price
$154,000
Last Sale Date
Jan 24, 2014

Property Information

Block593
Lot7
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.03

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage936
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,000
70%
Improvement Value:$48,600
30%
Total Assessment$160,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,257+1.5%
2024$3,210+6.3%
2023$3,019+1.6%
2022$2,971+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$154,000

To:

Sq Ft936DeedBook 3568, Page 54

Property Built

Built

Year Built: 1958