Skip to content

1301 Whittier AvenueCape May, NJ 08204

Built 1982

Last Sale Price
$324,900
Last Sale Date
May 25, 2018

Property Information

Block593
Lot1
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.03

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,143
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,900
46%
Improvement Value:$150,200
54%
Total Assessment$280,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,680+1.4%
2024$5,599+6.3%
2023$5,266+16.0%
2022$4,540+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$324,900

To:

Sq Ft1,143DeedBook 3794, Page 988

Property Sale

SaleMulti
$310,000
DeedBook 3360, Page 47

Property Sale

SaleMulti
$290,000
DeedBook 3264, Page 54

Property Sale

SaleMulti
$127,000
DeedBook 2851, Page 583

Property Sale

SaleMulti
$76,000
DeedBook 2302, Page 281

Property Sale

SaleMulti
$54,000
DeedBook 1632, Page 1032

Property Built

Built

Year Built: 1982