Skip to content

1305 Whittier AvenueCape May, NJ 08204

Built 1958

Last Sale Price
$489,000
Last Sale Date
Mar 26, 2021

Property Information

Block593
Lot8
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.03

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,046
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,800
68%
Improvement Value:$62,600
32%
Total Assessment$193,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,922+1.4%
2024$3,866+6.3%
2023$3,636+1.6%
2022$3,578+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$489,000

To:

Sq Ft1,046DeedBook 3976, Page 718

Property Sale

Sale
$63,500
DeedBook 1685, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 1958