Skip to content

1207 Washington BlvdCape May, NJ 08204

Built 2006

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 7, 2000

Property Information

Block596
Lot39
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.03

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,508
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$149,200
53%
Improvement Value:$133,000
47%
Total Assessment$282,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,723+1.5%
2024$5,641+6.3%
2023$5,305+1.6%
2022$5,221+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2006