Skip to content

906 Irving AvenueCape May, NJ 08204

Built 1960

Last Sale Price
$133,000
Last Sale Date
May 15, 2012

Property Information

Block604
Lot1
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.03

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,000
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$122,000
63%
Improvement Value:$72,100
37%
Total Assessment$194,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,936+1.4%
2024$3,880+30.1%
2023$2,982+1.6%
2022$2,934+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$133,000

To:

Sq Ft1,000DeedBook 3493, Page 875

Property Built

Built

Year Built: 1960