Skip to content

900 Irving AvenueCape May, NJ 08204

Built 1964

Last Sale Price
$389,777
Last Sale Date
Sep 13, 2021

Property Information

Block604
Lot4
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.07

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,172
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$123,300
63%
Improvement Value:$72,200
37%
Total Assessment$195,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,965+1.5%
2024$3,908+6.3%
2023$3,675+1.6%
2022$3,617+2.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$389,777

To:

Sq Ft1,172DeedBook 4012, Page 128

Property Sale

Sale
$295,000
Sq Ft1,172DeedBook 4001, Page 690Recorded8/2/2021

Property Sale

Sale
$136,500
DeedBook 3453, Page 309

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 2931, Page 472

Property Sale

Sale
$36,000
DeedBook 1452, Page 623

Property Built

Built

Year Built: 1964