Skip to content

301 Leaming AvenueCape May, NJ 08204

Built 1958

Last Sale Price
$342,500
Last Sale Date
Jan 26, 2005

Property Information

Block616
Lot6
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.07

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,543
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$119,000
48%
Improvement Value:$130,500
52%
Total Assessment$249,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,060+1.5%
2024$4,988+6.3%
2023$4,691+1.6%
2022$4,616+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$342,500

To:

Sq Ft2,543DeedBook 3134, Page 344

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 2975, Page 941

Property Built

Built

Year Built: 1958