Skip to content

604 Scott AvenueCape May, NJ 08204

Built 1958

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
May 23, 2025

Property Information

Block616
Lot7
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.07

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R-1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage936
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$124,000
68%
Improvement Value:$58,900
32%
Total Assessment$182,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,709+1.4%
2024$3,656+6.3%
2023$3,439+1.6%
2022$3,384+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

To:

Sq Ft936DeedBook 4226, Page 26

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 2985, Page 943

Property Sale

Sale
$38,800
DeedBook 2302, Page 325

Property Built

Built

Year Built: 1958