Skip to content

301 Eldredge AvenueCape May, NJ 08204

Built 1955

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Jun 21, 2023

Property Information

Block618
Lot11
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.07

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage904
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$116,400
69%
Improvement Value:$52,100
31%
Total Assessment$168,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,417+1.4%
2024$3,368+6.3%
2023$3,168+1.6%
2022$3,117+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

To:

Sq Ft904DeedBook 4121, Page 188

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft904DeedBook 4082, Page 257Recorded10/11/2022

Property Sale

Sale
$87,500
DeedBook 2813, Page 790

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook 1732, Page 652

Property Built

Built

Year Built: 1955