Skip to content

302 Gorham AvenueCape May, NJ 08204

Built 1953

Last Sale Price
$124,500
Last Sale Date
Apr 21, 2003

Property Information

Block619
Lot5
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.07

Building Details

Building Class14
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage620
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$116,400
78%
Improvement Value:$32,800
22%
Total Assessment$149,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,026+1.5%
2024$2,983+6.3%
2023$2,805+1.6%
2022$2,760+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$124,500

To:

Sq Ft620DeedBook 3014, Page 408

Property Built

Built

Year Built: 1953