Skip to content

305 Whittier AvenueCape May, NJ 08204

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 8, 1992

Property Information

Block619
Lot1
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.07

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,056
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$124,000
67%
Improvement Value:$61,600
33%
Total Assessment$185,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,764+1.5%
2024$3,710+6.3%
2023$3,489+1.6%
2022$3,434+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955