Skip to content

400 Whittier AvenueCape May, NJ 08204

Built 1955

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Mar 15, 2019

Property Information

Block625
Lot8
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.07

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,486
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,000
56%
Improvement Value:$97,400
44%
Total Assessment$221,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,490+1.5%
2024$4,426+6.3%
2023$4,162+1.6%
2022$4,096+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,486DeedBook 3844, Page 500Recorded3/18/2019

Property Sale

Sale
$287,500
DeedBook 3325, Page 413

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 2688, Page 614

Property Built

Built

Year Built: 1955