Skip to content

405 Eldredge AvenueCape May, NJ 08204

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 21, 2017

Property Information

Block625
Lot13
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.07

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
56%
Improvement Value:$96,100
44%
Total Assessment$219,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,443+1.4%
2024$4,380+6.3%
2023$4,119+1.6%
2022$4,053+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1958