Skip to content

1403 Holmes AvenueCape May, NJ 08204

Built 1956

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Nov 16, 2016

Property Information

Block635
Lot6
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.03

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,233
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,500
67%
Improvement Value:$68,300
33%
Total Assessment$207,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,214+1.4%
2024$4,154+6.3%
2023$3,907+1.6%
2022$3,844+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft1,233DeedBook 3706, Page 244

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 2889, Page 130

Property Sale

Sale
$47,500
DeedBook 1615, Page 309

Property Built

Built

Year Built: 1956