Skip to content

405 Adriatic AvenueCape May, NJ 08204

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 25, 2000

Property Information

Block636
Lot2
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.03

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage936
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$119,500
68%
Improvement Value:$55,600
32%
Total Assessment$175,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,551+1.4%
2024$3,500+6.3%
2023$3,292+1.6%
2022$3,239+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1956