Skip to content

404 Indian AvenueCape May, NJ 08204

Built 1956

Owner
---
Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Dec 19, 2025

Property Information

Block636
Lot9
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.03

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,132
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$119,500
65%
Improvement Value:$64,300
35%
Total Assessment$183,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,727+1.4%
2024$3,674+6.3%
2023$3,455+1.6%
2022$3,400+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft1,132DeedBook 4259, Page 659Recorded12/24/2025

Property Built

Built

Year Built: 1956