Skip to content

1302 Whittier AvenueCape May, NJ 08204

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 1, 2023

Property Information

Block636
Lot5
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.03

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage936
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$122,000
66%
Improvement Value:$63,100
34%
Total Assessment$185,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,754+1.5%
2024$3,700+6.3%
2023$3,480+1.6%
2022$3,424+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 2536, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1956