Skip to content

1201 Holmes AvenueCape May, NJ 08204

Built 1952

Last Sale Price
$74,500
Last Sale Date
Aug 22, 1997

Property Information

Block637
Lot1
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.03

Building Details

Building Class14
Description1S-F-R-2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage646
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$118,600
72%
Improvement Value:$45,700
28%
Total Assessment$164,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,332+1.5%
2024$3,284+6.3%
2023$3,089+1.6%
2022$3,040+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$74,500

To:

Sq Ft646DeedBook 2725, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 1952