Skip to content

1203 Holmes AvenueCape May, NJ 08204

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 19, 2011

Property Information

Block637
Lot2
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.03

Building Details

Building Class16
Description2S-F-S-1AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,850
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$116,400
50%
Improvement Value:$114,500
50%
Total Assessment$230,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,683+1.5%
2024$4,616+6.3%
2023$4,341+18.4%
2022$3,667+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$269,000
DeedBook 3128, Page 104

Property Sale

Sale
$66,000
DeedBook 2565, Page 275

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 1518, Page 429

Property Built

Built

Year Built: 1952