Skip to content

400 Caspian AvenueCape May, NJ 08204

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 12, 2023

Property Information

Block637
Lot9
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.03

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,376
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$122,100
65%
Improvement Value:$65,800
35%
Total Assessment$187,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,811+1.5%
2024$3,756+6.3%
2023$3,533+1.6%
2022$3,476+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft1,376DeedBook 4034, Page 15Recorded1/18/2022

Property Sale

Sale
$44,000
DeedBook 1596, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1952