Skip to content

503 Beach DriveCape May, NJ 08204

Built 2005

Last Sale Price
$2,175,000
Last Sale Date
Jan 5, 2026

Property Information

Block639
Lot2
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.03

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage3,013
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$439,600
55%
Improvement Value:$362,200
45%
Total Assessment$801,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,261+1.5%
2024$16,028+6.3%
2023$15,074+1.6%
2022$14,833+2.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$2,175,000

To:

DeedBook 4261, Page 554

Property Sale

Sale
$1,050,000

To:

Sq Ft3,013DeedBook 3875, Page 241Recorded9/12/2019

Property Sale

Sale
$814,000

To:

DeedBook 3206, Page 755

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$515,000

To:

DeedBook 3115, Page 365