Skip to content

501 Beach DriveCape May, NJ 08204

Built 1950

Last Sale Price
$901,000
Last Sale Date
Nov 15, 2019

Property Information

Block639
Lot1
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.03

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage3,249
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$452,800
59%
Improvement Value:$309,400
41%
Total Assessment$762,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,457+1.4%
2024$15,236+6.8%
2023$14,267+1.6%
2022$14,040+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$901,000

To:

Sq Ft3,249DeedBook 3887, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 1950