Skip to content

1206 Holmes AvenueCape May, NJ 08204

Built 1955

Last Sale Price
$64,000
Last Sale Date
Nov 28, 1986

Property Information

Block644
Lot1
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.04

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,604
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$118,600
56%
Improvement Value:$94,100
44%
Total Assessment$212,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,314+1.5%
2024$4,252+6.3%
2023$3,999+1.6%
2022$3,935+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$64,000

To:

Sq Ft1,604DeedBook 1668, Page 315

Property Built

Built

Year Built: 1955