Skip to content

501 Indian AvenueCape May, NJ 08204

Built 1955

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
May 11, 1992

Property Information

Block644
Lot12
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.04

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,087
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$123,000
51%
Improvement Value:$118,100
49%
Total Assessment$241,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,890+1.5%
2024$4,820+6.3%
2023$4,533+1.6%
2022$4,460+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000

To:

Sq Ft2,087DeedBook 2248, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1955