Skip to content

1205 Franklin AvenueCape May, NJ 08204

Built 1955

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Sep 28, 2012

Property Information

Block644
Lot9
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.04

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-1UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,036
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$116,400
53%
Improvement Value:$104,800
47%
Total Assessment$221,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,486+15.6%
2024$3,880+6.3%
2023$3,649+1.6%
2022$3,591+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft1,036DeedBook 3509, Page 494

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 1441, Page 76

Property Built

Built

Year Built: 1955