Skip to content

704 Caspian AvenueCape May, NJ 08204

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 4, 2026

Property Information

Block680
Lot19
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.04

Building Details

Building Class14
Description1S-F-R-1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage620
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,300
73%
Improvement Value:$43,400
27%
Total Assessment$160,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,259+1.5%
2024$3,212+6.3%
2023$3,021+1.6%
2022$2,973+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft620DeedBook 3477, Page 931

Property Built

Built

Year Built: 1957