Skip to content

501 Wayne AvenueCape May, NJ 08204

Built 1955

Last Sale Price
$102,500
Last Sale Date
May 11, 2001

Property Information

Block646
Lot3
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.04

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,292
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$124,900
62%
Improvement Value:$76,900
38%
Total Assessment$201,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,843+1.6%
2024$3,784+6.8%
2023$3,544+1.7%
2022$3,483+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$102,500

To:

Sq Ft1,292DeedBook 2913, Page 353

Property Sale

Sale
$102,500
DeedBook 2801, Page 276

Property Built

Built

Year Built: 1955