Skip to content

503 Eldredge AvenueCape May, NJ 08204

Built 2005

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 10, 2020

Property Information

Block652
Lot12
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.08

Building Details

Building Class18
Description1.5SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,932
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,800
28%
Improvement Value:$314,700
72%
Total Assessment$435,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,582+1.5%
2024$8,456+6.5%
2023$7,937+1.7%
2022$7,807+2.6%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 2677, Page 586

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 2523, Page 347