Skip to content

502 Whildam AvenueCape May, NJ 08204

Built 1952

Last Sale Date
Aug 29, 1980

Property Information

Block652
Lot5
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.08

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,307
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$123,000
64%
Improvement Value:$69,600
36%
Total Assessment$192,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,906+1.5%
2024$3,850+6.3%
2023$3,621+1.6%
2022$3,563+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952