Skip to content

700 Washington BlvdCape May, NJ 08204

Built 1951

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Nov 1, 2012

Property Information

Block667
Lot4
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.08

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,384
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$118,600
52%
Improvement Value:$109,500
48%
Total Assessment$228,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,626+1.5%
2024$4,560+54.6%
2023$2,950+1.6%
2022$2,903+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft1,384DeedBook 3516, Page 453

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 3036, Page 433

Property Sale

Sale
$23,000
DeedBook 1413, Page 882

Property Built

Built

Year Built: 1951