Skip to content

704 Washington BlvdCape May, NJ 08204

Built 1951

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jan 12, 2004

Property Information

Block667
Lot2
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.08

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,021
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$116,400
63%
Improvement Value:$68,100
37%
Total Assessment$184,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,492+1.6%
2024$3,438+6.8%
2023$3,219+1.7%
2022$3,163+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft1,021DeedBook 3060, Page 107

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 2407, Page 42

Property Built

Built

Year Built: 1951