Skip to content

701 Rose Hill ParkwayCape May, NJ 08204

Built 1959

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
Aug 17, 1979

Property Information

Block667
Lot10
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.08

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage822
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$127,400
73%
Improvement Value:$46,000
27%
Total Assessment$173,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,517+1.5%
2024$3,466+6.3%
2023$3,260+1.6%
2022$3,208+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$25,000

To:

Sq Ft822DeedBook 1432, Page 950

Property Built

Built

Year Built: 1959