Skip to content

608 Gorham AvenueCape May, NJ 08204

Built 1954

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Sep 27, 2006

Property Information

Block671
Lot9
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.08

Building Details

Building Class14
Description1S-F-R-1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage560
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,300
79%
Improvement Value:$30,400
21%
Total Assessment$147,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,995+1.4%
2024$2,953+6.3%
2023$2,777+1.6%
2022$2,732+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Sq Ft560DeedBook 3253, Page 843

Property Built

Built

Year Built: 1954