Skip to content

802 Washington BlvdCape May, NJ 08204

Built 1951

Last Sale Price
$206,550
Last Sale Date
Sep 27, 2019

Property Information

Block666
Lot1
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.08

Building Details

Building Class14
Description1S-F-R-1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage560
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,900
80%
Improvement Value:$30,500
20%
Total Assessment$152,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,091+1.5%
2024$3,046+6.3%
2023$2,865+1.6%
2022$2,819+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$206,550

To:

Sq Ft560DeedBook 3878, Page 573

Property Sale

SaleMulti
$67,500
DeedBook 2101, Page 346

Property Sale

SaleMulti
$34,500
DeedBook 1537, Page 1062

Property Built

Built

Year Built: 1951