Skip to content

606 Howland AvenueCape May, NJ 08204

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 23, 2019

Property Information

Block672
Lot7
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.08

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,744
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
56%
Improvement Value:$93,000
44%
Total Assessment$213,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,320+1.5%
2024$4,258+6.3%
2023$4,004+1.6%
2022$3,941+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1951