Skip to content

609 Gorham AvenueCape May, NJ 08204

Built 1951

Last Sale Date
Jul 3, 1990

Property Information

Block672
Lot9
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.08

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,328
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,000
63%
Improvement Value:$71,400
37%
Total Assessment$191,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,882+1.5%
2024$3,826+6.3%
2023$3,598+1.6%
2022$3,541+2.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1951